Billing Boats

Tilbud

Fregatten Jylland Forstør

Fregatten Jylland 5003

bi5003

Ny

I anledning af Fregatten Jyllands 146 års fødselsdag den 20. november 2006 har Billing Boats genoptrykt dette flotte byggesæt i et meget begrænset antal - som Limited Edition.

Flere detaljer

2 549,00 kr

På lager

Yderligere information

I anledning af Fregatten Jyllands 146 års fødselsdag den 20. november 2006 har Billing Boats genoptrykt dette flotte byggesæt i et meget begrænset antal - som Limited Edition. 


Fregatten Jylland var det sidste danske krigskibe bygget af egetræ. Hun er det tredje skib i klassen Niels Juel.
Kølen blev lagt den 11. juni 1857 på Nyholm, og hun blev søsat den 20. november 1860.

Mens fregatten Jylland blev bygget, var der en voldsom strid om krigskibe fremover skulle bygges af træ eller jern, og som bekendt blev det træskibene, der tabte.

Jylland har gjort tjeneste i mange forskellige roller: Som krigskib, som kongeskib og som kaserneskib.

I 1908 udgik hun af flådens tal efter at være solgt på auktion. Hendes aktive tjeneste endte særdeles trist, da hendes maskine, kedler og skrueaksel blev hugget op, kobberbeklædningen under vandlinien smeltet og andre forfærdelige ombygninger, for at hun kunne ende sine dage som kaserneskib.

I dag findes fregatten Jylland i tørdok i Ebeltoft.

Modellen:

Modellen er lige som det rigtige skib opbygget i træ. Kølen lægges, og herpå monteres spanterne. Disse beklædes efterfølgende med lister. For at sikre, at skroget ikke bliver skævt, kan der med stor fordel anvendes en byggebedding.

Flag og søm medfølger ikke.


Skala 1:100
Højde: 640 mm
Længde: 1020 mm
Bredde: 160 mm


Anbefalede farver:
Humbrol nr. 022
Humbrol nr. 002
Humbrol nr. 019
Humbrol nr. 021
Humbrol nr. 074
Humbrol nr. 016
Humbrol nr. 035
Humbrol nr. 012

Sværhedsgrad:
Meget øvede.

30 other products in the same category: